Zachęcamy wszystkich, aby przystępowali do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej „Poltransplant".
W tym celu w Ambulansie „KOMAR", który jest ustawiany przy Starostwie Powiatowym w Środzie Wlkp. przy ul. Daszyńskiego 5 w każdą środę oraz w punktach krwiodawstwa (najbliżej Środy Wlkp. - we Wrześni i Śremie) należy wypełnić odpowiednią ankietę, przejść krótkie badanie lekarskie, następnie oddać około 10 ml krwi w celu oznaczenia antygenów zgodności tkankowej, tzw. antygenów HLA klasy I i II. Potencjalnym dawcą może zostać każdy, kto ma 18-45 lat i nie choruje na poważne choroby przewlekłe. Nadciśnienie dobrze kontrolowane lekami i nadwaga (do BMI 30) nie jest przeciwwskazaniem do bycia dawcą.
Wyniki badań wraz z danymi dawców najpierw umieszczone zostaną w rejestrze polskim („Poltransplant"), a następnie ogólnoświatowym Bone Marrow Donors Worldwide i udostępnione całemu światu. O wpisaniu do rejestru potencjalny dawca zostanie powiadomiony listownie przez Centrum Organizacyjno - Koordynacyjne „Poltransplant". Ze względu na to, że badania i proces rejestracji są skomplikowane i wielokrotnie sprawdzane, potwierdzenie wpisu może potrwać nawet pół roku.
Dawca umieszczony w rejestrze zostaje zaproszony do oddania szpiku dopiero wówczas, gdy jego antygeny będą zbieżne z antygenami biorcy - chorego. Ośrodek Dawców Szpiku kontaktuje się wtedy z potencjalnym dawcą telefonicznie, a jeśli ta droga zawodzi - wysyła telegram.
Jest więc bardzo ważne, aby po zarejestrowaniu w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, aktualizować swoje dane kontaktowe. Trzeba pamiętać, że w rejestrze tym dawca będzie wpisany do ukończenia 55 roku życia.
Więcej: Ośrodek Dawców Szpiku RCKiK w Poznaniu, www.darszpiku.pl